Skontaktuj się z nami: 503 019 186

Kredyt czy leasing - na co się zdecydować?


Czerwiec 15, 2021

Wielu przedsiębiorców - chcąc poszerzyć swoją ofertę oraz usprawnić proces świadczonych usług bez niezbędnego w tym celu kapitału własnego - staje przed bardzo trudnym wyborem pomiędzy metodami finansowania planowanej inwestycji. Istnieją dwa najważniejsze rozwiązania wspierające rozwój firmy: leasing i kredyt. Każda z nich ma swoje zalety i wady, przez co każda może okazać się najlepszym wyborem w różnych sytuacjach.

Porównanie obu pojęć

Pomimo tego, że zarówno kredyt, jak i leasing mają podobny cel, działają na zupełnie innych zasadach. Obie metody finansowania pozwalają na uzyskanie przez firmę dostępu do danego dobra, takiego jak np. samochód, maszyna czy urządzenie, pomimo braku wystarczającego kapitału potrzebnego na jego zakup. Podstawowa różnica polega jednak na tym, że kredyt jest formą wsparcia, która polega na uzyskaniu przez przedsiębiorstwo środków finansowych potrzebnych do realizacji danej inwestycji. Z kolei leasing przekazuje firmie konkretny środek trwały do użytku firmy na określony okres.

Biorąc pod uwagę obie metody finansowania, warto mieć na uwadze pewną dysproporcję dotyczącą ich dostępności. Leasing jest bowiem łatwo dostępny, nawet dla „raczkujących” przedsiębiorców. Natomiast, aby uzyskać kredyt, trzeba spełniać szereg, bardzo restrykcyjnych wymagań banku dotyczących: zdolności kredytowej, czasu prowadzenia działalności oraz wiarygodności wnioskującego.

Która metoda finansowania lepsza

Dla niektórych kluczowym atutem leasingu będzie jego dostępność, a dla innych bardziej atrakcyjne będzie prawo własności do finansowanego przedmiotu dostępne w opcji kredytu. Przy kredytach na auto istotna może być także możliwość jego naprawy w dowolnie wybranych lokalizacjach, w przeciwieństwie do leasingu, który wymaga korzystania z usług autoryzowanych stacji obsługi oraz duża dowolność w wyborze ubezpieczenia Auto-Casco.

Oferta leasingu operacyjnego i finansowego okazuje się często dobrym rozwiązaniem, gdy przedsiębiorca nie chce lub nie może angażować własnego kapitału, a jednocześnie zależy mu na zachowaniu dobrej zdolności kredytowej. Z leasingu korzystają też często nowopowstałe firmy, a także te, które mają w planach wymiany używanego sprzętu raz na 3-4 lata. Jeszcze inną kluczową kwestią przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru rodzaju finansowania to możliwość odliczeń podatkowych, jakie każdy z nich za sobą pociąga. Biorąc pod uwagę oba rozwiązania, szybko można się zorientować, że nie ma jednego najlepszego wyjścia dla wszystkich i w każdej sytuacji należy wykonać odpowiedni research oraz poradzić się specjalisty.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ