Skontaktuj się z nami: 503 019 186

Co rozumieć pod pojęciem leasingu operacyjnego?


Marzec 30, 2022

Leasing operacyjny jest jedną z kilku dostępnych form leasingu. Obecnie stanowi najbardziej popularny rodzaj finansowania, wybierany przez większość przedsiębiorców. Zgodnie z definicją jest on umową dwustronną, zawieraną pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą, w której firma leasingowa oddaje leasingobiorcy prawo do użytkowania przedmiotu umowy na określony okres czasu. Za przekazanie praw leasingobiorca zobowiązany jest do opłacania comiesięcznych rat.

Czym charakteryzuje się leasing operacyjny?

Wiele osób używa zamiennie określenia leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Jest to błąd, ponieważ wymienione leasingi są dwoma różnymi rodzajami finansowania. Leasing operacyjny, nazywany niekiedy leasingiem usługowym posiada kilka cech szczególnych. Pierwszą z nich jest brak przeniesienia prawa własności przedmiotu leasingu na klienta. Decydując się na ten rodzaj finansowania, po zakończeniu umowy klient ma możliwość wykupu przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu operacyjnego ryzyko związane z danym przedmiotem oraz amortyzacja leży po stronie firmy leasingowej.

Ten rodzaj finansowania niesie za sobą kilka korzyści dla przedsiębiorców. Wybór tego rozwiązania daje możliwość zachowania pełnej płynności finansowej, co w przypadku przedsiębiorstw jest bardzo istotne. Dzięki leasingowi operacyjnemu firmy zyskują możliwość obniżenia podstawy opodatkowania, a także zoptymalizowania podatku. Jako że to  finansowanie traktowane jest jako usługa, podatek VAT także płaci  się w ratach. Zmniejsza to znacząco jednorazowe koszty.

Po zakończeniu umowy leasingobiorca nie ma obowiązku wykupienia przedmiotu leasingu, może go zwrócić bez żadnych konsekwencji. Wybór leasingu operacyjnego pozwala na umieszczenie większości wydatków z nim związanych w kosztach uzyskania przychodu. W większości przypadków leasing operacyjny jest najlepszą i najbardziej opłacalną opcją, jednak niekiedy zdarzają się wyjątki. Aby znaleźć najlepszą możliwą metodę finansowania, warto skonsultować się firmą świadczącą usługi finansowe tego rodzaju. Dzięki temu możliwe będzie porównanie różnych rodzajów leasingu i wybór tego, który najlepiej pasuje do konkretnego przedsiębiorstwa i jego możliwości finansowych.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ